laskonka

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Menej je niekedy viac...

a tolerancia je v dnešnej dobe pojem, ktorý sa oveľa častejšie prevaľuje v našich ústach, než v našich hlavách...

Každý z nás má svoju zbierku zásad, či priorít. Uprednostňujeme ich tak vo vlastnom správaní, ako i pri hodnotení a posudzovaní správania ľudí okolo nás.

Už dávno som si zvykla, že ľudia svoje zásady zvyknú prehodnocovať a meniť podľa koeficientu vlastnej výhodnosti a zisku tej najväčšej úžitkovej hodnoty. Neodsudzujem to ... doba nie je jednoduchá a pokiaľ si túžime naplniť aspoň za hŕstku svojich snov, musíme sa naučiť nielen vytrvalosti, ale najmä priebojnosti a neústupnosti.

To, čo ma najviac zaráža na dnešnej dobe je niečo iné. Je to spôsob, akým dokážeme posudzovať a odsudzovať konanie iných ľudí. Bez mihnutia oka a bez dlhých rečí, len mávnutím ruky dokážeme odsúdiť, že niekto iný robí to isté, čo my ... len možno šikovnejšie a premyslenejšie.

Keď som pred jeden a pol rokom dávala v bývalej práci výpoveď pre neúnosné pracovné podmienky, uvedomila som si, že hlavný dôvod je v ľuďoch, s ktorými som nútená pracovať. Spolu s kolegyňami som mala len malú možnosť niečo vybojovať ... no v prvých rokoch sa nám ešte ako tak darilo. Zbieranie správnych argumentov a prejavy neústupnosti v tej správnej chvíli nám zopár krát pomohlo ubrániť sa proti výmyslom, ktorými nás naši nadriadení radi zasypávali v snahe presvečiť nás, že inak to proste nejde.

Mysllím si, že je veľká škoda, že dnešná moderná doba umožňuje beztrestné zneužívanie právomoci nadriadených ... a z relatívne rozumných a šikovných podriadených na lepších miestečkách sa stávajú tzv. "riťolezcovia", ktorí pošliapu kohokoľvek  i čokoľvek, len aby si zaliečaním svoje teplé miestečká postrážili a možno i zabezpečili prípadný (v daných podmienkach nie veľmi reálny) postup.
No, týmto som už trochu odbočila od témy, ale nedalo mi nerýpnuť si ... ani po takej dobe nie ... hoci môj život je dnes už úplne inde a tieto spomienky sa už len výnimočne objavujú, keď sa mi sníva, že som sa tam musela vrátiť :o))

Iné som chcela ... vlastne už iba v krátkosti asi toľko:
Je mi úplne jasné, že dnešná doba núti každého z nás hrať v prvom rade za seba samých.
Neraz sme nútení porušovať aj pravidlá, pričiniť sa o viac či menej bolestivé fauly a naše konanie neraz poznamenáva neférovosť.
Toto všetko sme si zvykli obhajovať snahou o čo najlepšie podmienky ani nie tak pre seba samých, ako pre našich najbližších, pre ľudí, na ktorých nám zaleží.

A snáď je to tak aj v poriadku, pokiaľ rovnakú šancu ako sebe priznávame i tým ostatným.

Bohužiaľ, mnohým z nás ešte vždy chýba schopnosť pozerať sa na konanie iných rovnakým pohľadom ako na naše vlastné konanie ... a hodnotiť ho rovnakou mierkou, či stupnicou...

Verím, že skôr či neskôr každý z nás úspešne prejde i touto skúškou ... a čas bude naše konania i naše hodnotenia neustále preverovať...


O živote, citoch, vzťahoch... | stály odkaz

Komentáre

 1. ..a verím aj ja...
  aj ked..miestami mi dochádza trpezlivosť..:)))
  publikované: | autor: MissEllie (e-mail, web, autorizovaný)
 2. Vitaj Laskonka
  dobre si to zbúchala a to nie som riťolezec ;)
  publikované: | autor: teide (e-mail, web, autorizovaný)
 3. a už nech píše kto chce,čo chce..
  týmto blogom prejdem celým...

  práve som sa takto rozhodla...))))
  a námatkový výber ma v tom rozhodnutí utvrdil..
  publikované: | autor: MissEllie (e-mail, web, autorizovaný)
 4. aj ked mam este pred obedom,
  neoddolal som a ochutnal laskonku...
  je to ako s tou pravdou, o ktorej som minule pisal...
  mozes ju mat, pokial ju priznas aj druhym :)
  publikované: | autor: yossarian (e-mail, web, autorizovaný)
 5. Laskonka... veľmi pekná úvaha, úprimná a mieriaca do srdca...
  a pravdivá ... napr. tieto slová: ... pokiaľ si túžime naplniť aspoň za hŕstku svojich snov, musíme sa naučiť nielen vytrvalosti, ale najmä priebojnosti a neústupnosti.

  Len ťažko to aplikovať na blog... Ťažko robiť sudcu, keď netušíme čo koho vedie k tomu či onomu... konaniu. Pripadám si trochu ako jedna z obvinených, ale mám zlý pocit, že neviem z čoho... Prepáč za tento záver... Možno sa mýlim a možno sa netýka (tak celkom) aj mňa. Možno... :-) Želám Ti pekný deň a čím viac takýchto textíkov... M.
  publikované: | autor: marthabielska (e-mail, web, autorizovaný)
 6. martha, pokiaľ sa cítiš čo len trochu obvinená...
  tak by si asi aj mala tušiť (vlastne by si to mala vedieť úplne presne) prečo sa tak cítiš. Ja nikoho neobviňujem. Píšem o tom, že by sme sa mali naučiť akceptovať sa navzájom. Akceptovať iných, ak skúšajú úspech na netradičných cestách a nezatracovať ich preto. A je jedno, či sa bavíme o živote v realite alebo vo virtualite...

  Dík za všetky komenty :o))
  publikované: | autor: laskonka (e-mail, web, autorizovaný)
 7. No išlo o tento "nešťastný" blog... lebo v posledných dňoch to tu vyzerá...
  ako v Babylone... jedni prekrikujú druhých a tretí kričia na prvých... a niektorí sa tu cítia odrazu ukrivdení a iní ich manifestačne podporujú a pritom robili to isté... atď. na to som narážala... Ale každý si môže vstúpiť do svedomia a mať pocit, že niečo sa ho dotýka... a nemusí byť práve on ten, ktorý niečo spôsobil. Dotýka sa ma to ako človeka...
  publikované: | autor: marthabielska (e-mail, web, autorizovaný)
 8. no...
  aspon sa snazit mat otvorene oci a neodstavit sa od cesty k porozumeniu
  publikované: | autor: lulla (e-mail, web, neautorizovaný)
 9. to bolo
  celkom smutne... pretoze to bolo celkom pravdive
  publikované: | autor: CyberGhost (e-mail, web, neautorizovaný)
 10. Vitaj Laskonka
  som rad,ze si opat tu.
  A mas pravdu,ze ludia su svine ale ked sa posnazime a zacneme sami so sebou tak sa nam moze podarit zmenit svet aspon o trosku.
  Tak budme zasadovi a drzme sa zasady,ze nikdy nie sme sami a vzdy je dobre pomahat inym.
  publikované: | autor: Always (e-mail, web, autorizovaný)
 11. _
  Musim s tebou suhlasit. (teraz myslim tu druhu cast ;) )
  publikované: | autor: Ville (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014