laskonka

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Porušená rovnováha: VIII. - BUDOVANIE DôVERY

     Doktor Norval zašiel unaveným krokom na izbu lekárov a do veľkej šálky si nalial čerstvo dokvapkanú kávu z kávovaru, stojaceho na parapete okna. Keďže lekárska izba bola používaná neustále, nakoľko niektorý z lekárov mal vždy na oddelení službu, snažili sa, aby aj ich lekárska izba bola vybavená účelne i útulne zároveň. Služby bývali neraz vyčerpávajúce a lekárovi dobre padlo vypiť si šálku kávy v pohodlnom kresle, či natiahnuť sa na chvíľku počas nočnej služby na príjemnej, nie veľmi mäkkej, no zároveň nie na priveľmi tvrdej pohovke.

     Z technického vybavenia izba lekárov disponovala bežnou technikou ako je chladnička, mikrovlnka, kávovar a rýchlovarná kanvica. Hoci lekári mali možnosť stravovania sa v jedálni, mnohí z nich (ale aj z personálu všeobecne) dávali prednosť strave prinesenej z domu.

     Doktor Norval sa so svojou šálkou usadil na pohovku oproti doktorke Strečanskej, ktorá práve študovala nejaký článok v lekárskom časopise. Pri pohľade naňho časopis odložila.
     „Nejaké problémy?“ – spýtala sa so záujmom, keď videla jeho ustarostený pohľad.
     „Tá dievčina, čo sme jej amputovali nohu ... Laura Vinerová. V istom zmysle je to osobnosť ... zvyknutá riadiť nielen svoj vlastný život, ale aspoň čiastočne aj životy ľudí okolo. Je to pre ňu plus ... výhoda aj za súčasných okolností ... pravdepodobne jej racionálne rozmýšľanie umožní vyrovnať sa so vzniknutou prekážkou skôr, než keby ten určitý druh vodcovstva v sebe nemala ... no zároveň bude chcieť spolurozhodovať a hlavne mať všetko pod kontrolou. A dobre vieš, že komunikácia s týmto typom pacientov nie je zrovna jednoduchá.“

     „Nie je to tak dávno, čo som si uvedomila, že od našich pacientov nemôžeme očakávať jednoduchú komunikáciu. Určite nie od pacientov po amputácii. Zamýšľaš sa niekedy nad tým, ako by si ty reagoval v ich situácii?“ – povzdychla si Andrea Strečanská.
     „Ja viem, že je to pre nich ťažké ... ale práve preto sú v našich rukách. Neraz by nám uľahčili prácu len tým, keby nám viac dôverovali."
     „Tomáš, veľmi dobre vieš, že v dnešnom svete si ľudia nezačnú dôverovať po peknom pohľade do očí ... Dôvera je veľmi krehká vec, postavená na skúsenostiach s daným človekom a vybudovaná niekedy až po dlhodobej spolupráci. Veľa záleží aj od skúseností pacientov ... niekto má za sebou viac nepríjemných sklamaní zo života a jeho dôvera sa získava ťažšie. A iní zase s ľuďmi dokážu vychádzať jednoduchšie a bezprostrednejšie. Ani ty nedôveruješ hneď každému."

     Ich rozhovor ukončilo zazvonenie telefónu. Hlas na druhej strane oznámil doktorke Strečanskej, že na ňu čaká manželka jedného z pacientov. Vedela, že to bude opäť zložitý rozhovor ... no už dávno prestala hľadať únikové chodníky. Milovala svoju prácu a vedela, že tieto rozhovory sú jej súčasťou. Únik proste neexistoval.

xxx

 <<  VII. - DOSNÍVANÉ     ...     IX. - PRECITNUTIE Z NEVEDOMOSTI  >>


Príbeh na pokračovanie: Porušená rovnováha | stály odkaz

Komentáre

 1. mmmm
  Tomáš ju asi hneď prekukol veľmi dobre, akiste je to veľmi citlivý a vnímavý muž :) oceňujem výber mena xi a pacienti sú neoodeliteľnou súčasťou jeho života (a asi nielen jeho) hmmm...možno by sa mal hlbšie zadívať do Lauriných očí a zažal by iskierku dôvery aj po prvom pohľade ;) supiš, teším sa na ďalšiu časť laskonka :)
  publikované: 16.01.2007 18:04 | autor: dia (e-mail, web, neautorizovaný)
 2. konecne
  som si mohla v klude precitat vsetky doterajsie diely.... je to vyborne, citanie na jeden dych, napinave, aj dojimave...
  konkretne v tejto casti sa mi velmi pacil odstavec o dovere: "Dôvera je veľmi krehká vec, postavená na skúsenostiach s daným človekom a vybudovaná niekedy až po dlhodobej spolupráci."
  publikované: 16.01.2007 18:24 | autor: lulla (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. dia,
  mám pocit, že do toho nejak vidíš :o))
  a môžem vedieť, čo tak oceňuješ na výbere mena :o))
  publikované: 16.01.2007 21:34 | autor: laskonka (e-mail, web, neautorizovaný)
 4. lulla,
  podobné veci tiež radšej čítam na jeden raz, alebo aspoň niekoľko častí za sebou, som rada, že si si našla čas ... a mám pocit, že s tou dôverou to takto nejak funguje :o))
  publikované: 16.01.2007 21:39 | autor: laskonka (e-mail, web, neautorizovaný)
 5. las, tak si predstavujem...
  že osobnosť Laury je v niečom stelesnením reálnych vlastností a v čomsi zas stelesnením túžob autorky... no možno sa mýlim.
  mozaika príbehu je pútavá a rozvíja sa vierohodne. :)
  publikované: 16.01.2007 22:02 | autor: hogo (e-mail, web, neautorizovaný)
 6. hogo, tak to si nie som celkom istá :o))
  nejdeme si ešte rozanalyzovať, ktoré sú ktoré (teda, radšej nie, prosím :o)

  inak dnes sa to tu pekne vyvíja - dia mi nakúka do príbehu, hogo dokonca do autorky :o))
  publikované: 16.01.2007 22:21 | autor: laskonka (e-mail, web, neautorizovaný)
 7. las, musíš uznať...
  že nakúkanie do príbehu je zaujímavé... a nakúkanie do autorky ešte viac :)
  publikované: 16.01.2007 22:24 | autor: hogo (e-mail, web, neautorizovaný)
 8. hogo, uznávam :o))
  a sama tiež niekedy praktizujem :o))
  publikované: 16.01.2007 22:34 | autor: las (e-mail, web, neautorizovaný)
 9. :)))
  joooj, to som nechcela las, naozaj, ja často predbieham, už budem potichúčky sledovať, sľubujem ;)
  publikované: 16.01.2007 22:40 | autor: dia (e-mail, web, neautorizovaný)
 10. a k tomu menu
  neviem, Tomáš mi pripadá ako sympatické meno :)
  publikované: 16.01.2007 22:42 | autor: dia (e-mail, web, neautorizovaný)
 11. dia, to neva,
  rozhodovala som sa medzi dvomi možnosťami ... myslím, že už som sa rozhodla :o))
  publikované: 16.01.2007 22:49 | autor: laskonka (e-mail, web, neautorizovaný)
 12. akými? vo veci mena?
  publikované: 16.01.2007 23:03 | autor: dia (e-mail, web, neautorizovaný)
 13. Nie ... toho predtým ...
  vo veci vývoja príbehu :o))

  A pokiaľ ide o meno, tak Tomáš sa mi tiež páči, ale myslím, že to až tak nerozhodovalo ... skôr mi tam tak nejak sedelo :o))
  publikované: 16.01.2007 23:13 | autor: laskonka (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014